Salda Gölü

Home  >>  Salda Gölü

salda-golu

Burdur merkezine 60 km mesafede, Yeşilova ilçesine de 4 km mesafede bulunan Salda Gölü, 47 km²’ lik yüzölçümü sahiptir. Ormanla kaplı tepeler, kayalık araziler ve küçük alüvyal ovalarla çevrili tektonik bir göldür.

184 metreye varan derinliği ile Türkiye’ nin en derin gölü olmakla birlikte deniz seviyesinden yüksekliği 1193 m’ dir. Kış aylarında önemli sayılarda barındırdığı patka ve dik kuyruk ördek Salda Gölü’ nün uluslararası öneme sahip sulak alanlar içerisinde yer almasını sağlamaktadır. Çevresi karaçam ormanlarıyla çevrili olup plajları vardır.

Suyunun temizliği ve turkuaz rengiyle oluşan güzel manzaranın yanı sıra, güneybatı ve güneydoğu kıyılarında yer alan küçük kumsallar alanın rekreaktif amaçlı kullanımına olanak sağlamaktadır.

Salda Gölü, Kültür ve Turizm Bakanlığının “Türkiye Turizm Stratejisi 2023” çalışmasında belirlenen 9 tematik gelişim bölgesinden birisi olan; “VI. Göller Bölgesi-Eko Turizm Gelişim Bölgesi” içerisinde yer almaktadır.

Bu doğrultuda Burdur’ daki turizm olanaklarının 2023 yılına kadar çeşitlendirilmesi gerekmektedir. Hedeflenen durum Türkiye Turizm Stratejisi’ nde şu şekilde ifade edilmektedir: “Bölgede, başta Beyşehir, Eğirdir, Kovada, Burdur, Salda, Gölleri olmak üzere çok sayıda göl bulunmaktadır. Bu göller esas alınarak, doğa turizmine yönelik alanlar ve turizmi destekleyen trekking, araçlı ve çadırlı kamp, yamaç paraşütü, dağcılık, mağaracılık, avcılık, binicilik, bisiklet, sörf, foto safari vb. gibi faaliyetler geliştirilecektir. Ayrıca, önemli bir yaban hayatına sahip olan bölgede, habitatlar ve ekosistemler bozulmadan sürdürülebilir bir turizm yaklaşımı sunulacak, ziyaretçilerin doğa ve doğa koruma konularında bilgilendirilmesi yöredeki doğa koruma çabalarına katkıda bulunulması sağlanacaktır. Bölge içinde yer alan göllerle odaklı “Turizm Merkezi ” ilan edilebilecek alanlar belirlenerek, fiziki planların tamamlanmasından sonra turizm yatırımcılarına tahsisi stratejik plan kapsamında gerçekleştirilecektir. Göller Bölgesinde gerçekleştirilecek arazi tahsisi ve yapılacak yeni yatırımlar ile nitelikli tesis sayısının artırılması sağlanarak mevcut konaklama kapasitesinin niteliğinin de yükseltilmesi sağlanacaktır.

Salda Gölü ve çevresi 19/10/2006 tarih ve 26324 sayılı resmi gazetede yayınlanan, Bakanlar Kurulu’ nun 21/08/2006 tarih ve 2006/11033 sayılı kararı ile “Turizm Merkezi” ilan edilmiştir.