Salda Kayak Merkezi

Home  >>  Salda Kayak Merkezi

salda-kayakKış turizminin temelini kayak sporları oluşturmaktadır. Bu doğrultuda kış turizmi; karla kaplı eğimli bölgelere yapılan seyahatleri ve bu bölgelerdeki konaklama ve diğer hizmetlerin kullanımına yönelik faaliyetler ve ilişkiler bütünü olarak tanımlanabilir. Kayak sporları her geçen yıl kış mevsiminin cazip bir turizm unsuru haline gelmekle birlikte; kış turizmine paralel olarak kayak merkezlerinin nitelik ve niceliğinde de önemli gelişmeler görünmektedir.

Türkiye’de bulunan kış turizmi merkezleri arasında en yenisi; Yeşilova ilçesi, Eşeler Yaylası Tınaz Tepe Mevkiindeki “Salda Kayak Merkezi” dir. 2012 Yılı başında kullanıma açılan Salda Kayak Merkezi Salda Gölüne hakim Tınaz Tepe Mevkiinde bulunmaktadır.

Yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla kullandığı Antalya-Denizli güzergahı üzerinde bulunan Salda Kayak merkezi, Burdur’ a 77, Denizli Çardak Havalimanı’ na 56, Yeşilova’ ya 13 ve fizibilite konusu otele 17 km uzaklıktadır.

2079 m rakımda bulunan kayak merkezi 8860 m uzunluğunda telesiyej hattı ve uzunlukları 1000-1500 m arasında değişen, her seviyeden kayakçıya hitap eden 5 adet pisti bulunmaktadır. Kayak alanı, 2.079 m rakımında bulunan Tınaztepe’ nin solunda2.054 m zirvesinin kuzey yamaçlarından başlayıp 1.910 m rakımlı toplanma merkezinde sonlanmaktadır.

Salda Kayak Merkezi Burdur ili kış turizmi için önemli düzeyde potansiyele sahiptir.