Doğa Tarihi Müzesi / BURDUR


Kavaklı Rum Kilisesi binasının onarılıp teşhir tanziminin yapılmasıyla oluşturulan Burdur Doğa Tarihi Müzesi’ nde, Burdur’ un Kemer ilçesi Elmacık köyünde yapılan fosil kazılarında ortaya çıkan dev bir güney filine ait iskelet ile tarih öncesi canlılara ait kalıntılar sergilenmektedir.

Müzede sinevizyon gösterimi yapılan bir eğitim alanı ile konferans alanı bulunmakta olup; müze, özellikle öğrenciler tarafından eğitim amaçlı olarak yoğun şekilde ziyaret edilmektedir.


Doğa Tarihi Müzesi / BURDUR Doğa Tarihi Müzesi / BURDUR Doğa Tarihi Müzesi / BURDUR

Arkeoloji müzesi / BURDUR


Burdur Müzesi binası, müzenin bahçesinde bulunan medreseden geri kalan Osmanlı Pirkulzade Kütüphanesi’nin mimarisinden esinlenerek yapılmıştır.

1956 yılında kurulan ve 2001 yılında yeniden düzenlenen Burdur Müzesi; Hacılar, Kuruçay Höyükleri, Boubon, Kibyra ve Sagalassos kazılarından çıkarılan, müsadere ve satın alma yoluyla kazandırılanlar ile birlikte 60.000’den fazla kültür varlığına sahip, Türkiye’nin en zengin müzelerinden biridir.

Burdur Müzesi 2008 yılında “Gezilip Görülmeye Değer Müze” ödülünü almıştır.


Doğa Tarihi Müzesi / BURDUR Doğa Tarihi Müzesi / BURDUR Doğa Tarihi Müzesi / BURDUR

Sagalassos Antik Kenti Ağlasun / BURDUR


Sagalassos Antik Kenti, diğer adıyla Çeşmeler Kenti, Burdur ili Ağlasun ilçesinde yer almakta olup, hotelimize 90 km uzaklıktadır.

Dağlık bir alanın bitişiğinde yer alan kentte bulunan yapıların büyük bir çoğunluğu Roma Dönemi’ne aittir. Sagalassos Antik Kenti, orijinal yapı taşlarının neredeyse tamamının bulunabildiği anıtsal yapıları ve özellikle Antoninler Çeşmesi ile son derece iyi korunmuş durumdadır. Diğer yandan kentin planı, üzerinde kurulmuş olduğu teraslı yapı düşünüldüğünde oldukça çarpıcıdır ve bu yapı ile uyumlu, etkileyici bir anıtsal merkez yaratılmıştır. Ayrıca, en az bin yıllık seramik üretimi ile Sagalassos, antik dönemlerdeki en uzun seramik üretim merkezi olarak UNESCO Dünya Miras Listesi’ne önerilmektedir.


Doğa Tarihi Müzesi / BURDUR Doğa Tarihi Müzesi / BURDUR Doğa Tarihi Müzesi / BURDUR

Kibyra Antik Kenti Gölhisar / BURDUR


Kibyra Antik Kenti Burdur ili Gölhisar ilçesinde yer almakta olup hotelimize 65 km uzaklıktadır.

Birbirinden derin yarlarla ayrılan, şehre hâkim üç tepelik üzerinde yer alan Kibyra Antik Kenti’nin yerleşim alanı oldukça büyük olup, kent, Antik Çağ Anadolusu’nun 12-13 bin kişi kapasitesi ile en görkemli stadyumuna ev sahipliği yapmaktadır.

Antik kentte bulunan meclis binası/ müzik evi 3600 kişi kapasitesiyle Antik Çağ Anadolusu’nun en görkemli eserlerinden biridir. Meclis binası/ orkestranın tam merkezinde bulunan kırmızı, yeşil ve beyaz mermerden yapılmış, mitolojiye göre yılanlardan oluşan saçları ve insanları taşa çeviren bakışlarıyla  540 m² alanı kaplayan Medusa Mozaiği Anadolu’da tektir. Kentin bugün görülebilen tüm mimari kalıntıları Roma İmparatorluk Dönemi’ne aittir.


Doğa Tarihi Müzesi / BURDUR Doğa Tarihi Müzesi / BURDUR Doğa Tarihi Müzesi / BURDUR

Lisinia Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi / Lisinia Lavanta Bahçeleri / BURDUR


Lisinia Doğa Proje Alanı, Burdur ili Karakent köyünde yer almakta olup, hotelimize 60 km uzaklıktadır.

Lisinia Doğa, koordinatörlüğünü veteriner hekim ve aynı zamanda bir doğa gönüllüsü olan Öztürk Sarıca’nın üstlendiği bir proje alanıdır. 2005 yılında hayata geçirilen proje, Türkiye’nin bu konudaki ilklerindendir. Bugüne kadar 9 proje başlığı altında 1000’e yakın alt proje gerçekleştirilmiştir. Halen de 20’ye yakını faal bir şekilde devam etmektedir.

Buraya geldiğinizde lavanta bahçelerini gezebilir, destek olmak için ürettikleri doğa dostu ürünlerden satın alabilirsiniz.  Lavanta balı, aromatik yağları (özellikle de kekik yağı ve ardıç yağı) ve lavanta spreyleri en popüler ürünleri arasındadır.


Doğa Tarihi Müzesi / BURDUR Doğa Tarihi Müzesi / BURDUR Doğa Tarihi Müzesi / BURDUR
Arayınız

0 (248) 618 04 80