183 metre derinliğiyle Türkiye’ nin en derin ve en temiz tatlı su gölü olan Salda Gölü; ekosistem dengesi hala bozulmamış, tektonik(çökme) sonucu oluşan kil tabanlı bir göldür. Suyunun eşsiz berrak mavi tonları ve meşhur beyaz kumsallarıyla, halk arasında “Türkiye’ nin Maldivleri” olarak adlandırılmaktadır.


Dünya’da Mars gezegeninin özelliklerini taşıyan iki yerden biri olan Salda Gölü, Mars Gezegeni’ ne benzer kayaç yapısı, kızıl gezegende yaşamın izlerini çözmek için önemli ipuçları barındırıyor. İTÜ akademisyeni Doç. Dr. Nurgül Balcı ve ekibinin bilimsel konu ile ilgili çalışmaları devam etmektedir.


Göl suyu tatlı su özelliği taşımakla birlikte sodalı, magnezyum yönünden zengin bir yapıya sahip olup, cilde faydalıdır. Salda Gölü’nde yapılan araştırmalarda uzmanlar, göl kıyısındaki kilin sivilce ve mantar gibi bazı cilt rahatsızlıklarına karşı etkili olduğunu ve ciltte doğal peeling etkisi yarattığını dile getiriyorlar. Bu bakımdan göl kıyısında bulunan kil ile yüzünüze maske uygulayabilir ve kil banyosu yapabilirsiniz.


Salda Gölü 183 metre derinliğe sahip olmasına rağmen, kıyıdan itibaren ilk 30–40 m sığ ilerlemektedir. Yüzmekte hiçbir sakınca yoktur ancak göl tatlı su özelliğine sahip olduğu için, deniz suyu kadar kaldırma kuvveti yoktur. Bu nedenle daha temkinli yüzmenizi ve fazla açılmamanızı tavsiye ederiz.


Bunun yanı sıra gölün çevresini araç ile turlama imkânı sağlayan asfalt bir yol mevcut olup, 45 km uzunluğundadır. Türkiye’ nin Maldivleri olarak adlandırılan plaj ise, hotelimize 5 km uzaklıktadır. Bu plaja ulaşmak için bir toplu ulaşım aracı bulunmamaktadır.


Lütfen gölümüzü ve çevremizi temiz tutarak doğaya sahip çıkalım.

Salda Gölü
Arayınız

0 (248) 618 04 80